solar-power-862602_1280

O gruntowych pompach ciepła i ich współpracy z fotowoltaiką

Sporo mówi się o współpracy powietrznych pomp ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. Czy taką współpracę można realizować w oparciu o gruntowe pompy ciepła? Wyjaśnia Szymon Lenartowicz z Viessmann.

Fotowoltaika i gruntowa pompa ciepła – współpraca jak najbardziej możliwa!

Gruntowe pompy ciepła, podobnie jak pompy powietrzne mogą oczywiście współpracować z instalacjami fotowoltaicznymi. Energia elektryczna pochodząca z promieniowania słonecznego może zasilać tak naprawdę każde urządzenie elektryczne, zatem również gruntową pompę ciepła. Jednak nie każde urządzenie potrafi włączyć się w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna generuje nadwyżkę energii elektrycznej.

Kluczem udanej współpracy – automatyka!

W automatyce, w którą wyposażone są pompy ciepła Vitocal (zarówno gruntowe jak również powietrzne) można wykorzystać nadwyżkę energii na kilka sposobów. Na przykład aktywować funkcję podniesienia temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku, jednocześnie dostosowując moc grzewczą pompy ciepła do aktualnej nadprodukcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Aby było to możliwe, pompa ciepła musi mieć jednak możliwość modulacji mocą grzewczą. W przypadku gruntowej pompy ciepła, może to być model Vitocal 300-G, który ma sprężarkę inwerterową.

Możliwość monitorowania nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznej umożliwia dodatkowy dwukierunkowy licznik energii. Komunikuje się on z automatyką pompy ciepła, a efektem jest brak konieczności wyłączania urządzenia grzewczego, gdy energii z fotowoltaiki będzie produkowane mniej. Moc pompy ciepła zostanie automatycznie ograniczona do takiego stopnia, ażeby nadwyżka energii (nawet jeśli jest nieduża) została wykorzystana na jedną z funkcji, która jest aktualnie aktywowana w automatyce pompy ciepła.

Inteligentne zagospodarowanie nadwyżek energii – kilka sposobów!

Pompa ciepła może konsumować nadwyżki energii z fotowoltaiki na kilka sposobów i na kilka celów.
W momencie, kiedy energii elektrycznej jest produkowane wystarczająco dużo, pompa ciepła może pracować na cele przygotowania c.w.u. do drugiej, wyższej temperatury lub podniesienia temperatury c.w.u. o określoną wartość.

Może również podwyższać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu lub w buforze, np. jeżeli jest sezon grzewczy.

Pompa ciepła może zagospodarować nadwyżki również latem, w sezonie w którym potrzeba chłodu. Robi to poprzez obniżenie wymaganej temperatury w pomieszczeniu (chłodzenie najczęściej jest realizowane za pomocą ogrzewania podłogowego). Takie rozwiązanie różni się od systemu klimatyzacji, ale daje bardzo przyjemny efekt chłodnej, dużej powierzchni i sprzyja poprawie komfortu.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.